Kas yra karinė-istorinė rekonstrukcija?

Populiarioje lietuviškoje spaudoje juos dažnai vadina „karo istorijos mėgėjais“, „karinio paveldo mėgėjais“ ir pan. Anglų kalboje yra naudojami terminai „reenactors“, „reenactment“. Na, o žmonės, tolimi nuo šio pomėgio kartais pasišaipo- suaugę dėdės žaidžia karą... bet kuriuo atveju, karinė- istorinė rekonstrukcija- tai hobis, vienijantis tuos, kuriems įdomi praeityje vykusių karų istorija, kurie nori daugiau sužinoti ir pajusti tai, ką jautė vieno ar kito periodo kariai, kokias uniformas nešiojo, kokia buvo jų ginkluotė, kaip atrodė jų buitis. Lietuvoje jau senokai egzistuoja klubai, rekonstruojantys viduramžių ar Napoleono karų laikų karius. Tačiau XX amžiaus karių rekonstrukcija Lietuvoje yra palyginti naujas dalykas. Atrodytų keista- juk XX amžiuje Lietuvą palietė ir I bei II Pasauliniai karai, ir „lokalūs“ Nepriklausomybės kovų mūšiai, ir pokario partizanų pasipriešinimo kovos. Iš vienos pusės, tai visada kėlė istorijos mėgėjų susidomėjimą, kita vertus- palyginti neseni įvykiai neišvengiamai kėlė ir kelia įvairias emocijas bei politines diskusijas.

Ar galima rekonstruoti okupantus- II Pasaulinio karo Vokietijos Vermachtą ar Tarybų Sąjungos kariuomenę?  Klausimas nėra paprastas ir sunku atsakyti trumpai. Visgi, mes manome, kad visuose karuose ir visose kariuomenėse buvo ir didvyrių, ir nusikaltėlių, tačiau daugeliu atvejų karių niekas neklausė, tiesiog didieji istoriniai įvykiai įtraukdavo į savo verpetus. Karai buvo tragedija daugeliui tautų, tame tarpe ir lietuvių. Manome, kad tų įvykių negalima pamiršti jau vien todėl, kad tai neturi pasikartoti. Mes esame Lietuvos XX amžiaus karinės istorinės rekonstrukcijos entuziastai ir pradininkai. Mūsų klubas „Grenadierius“ atsiriboja nuo bet kokių politinių vertinimų ir tiesiog siekia atkurti ir gyvai parodyti istoriją- tai, kas buvo ir kaip buvo. Viskas, ką pamatysite šioje svetainėje ar renginiuose, kuriuose dalyvaujame- ne kokios nors politinės ideologijos demonstravimas, o tik noras šviesti visuomenę ir suteikti kuo daugiau žinių apie mūsų prosenelių, senelių ir tėvų pergyventus įvykius.


Apranga ir ginklai
Rekonstrukcija- brangus hobis. Pradžioje reikia surinkti visą vieno ar kito laikotarpio ekipuotę, uniformas. Kai kurie elementai- originalūs, išlikę iš anų laikų, kai kurie- kopijos (juk to paveldo lieka vis mažiau, jis ne visada įperkamas, jį reikia saugoti). Nemaža dalykų tenka gamintis ir patiems- siūti uniformas, galvos apdangalus, perdaryti avalynę ir pan. Labai daug dėmesio skiriame tiksliam detalių atkūrimui. Pas mus nepamatysite šiuolaikinės aprangos elementų mišinio ar laikmečio neatinkančių detalių. Karių išvaizda atkuriama remiantis daugybe specialios literatūros, autentiškomis nuotraukomis, amžininkų prisiminimais ir pasakojimais. Tačiau visos pastangos ir išlaidos, mūsų nuomone, atsiperka tada, kai gali pasijusti esantis visai kitame laikmetyje, suprasti, kaip jautėsi vienos ar kitos kariuomenės karys. Supranti, ką reiškia su visa kovine ekipuote bėgti į ataką... Ginklai klube naudojami tikri, atitinkantys vaizduojamą laikotarpį ir šalį, pritaikyti šaudyti „tuščiais“ šoviniais. Griežtai laikomės mūsų šalies įstatymų ir atitinkamų teisės aktų, jokia saviveikla ar kriminalai čia negalimi. Kiekvienas iš mūsų yra susipažinęs su saugumo technikos reikalavimais. Tai būtina.

Veikla

Grenadieriaus cinema

Dalyvaujame renginiuose, kuriuose susirinkusiai publikai rodomi vieno ar kito laikotarpio mūšiai pagal iš anksto aptartą scenarijų. Dalyvaujame kino ir televizijos projektuose. Mielai bendradarbiaujame su filmų ir laidų kūrėjais, kuriuos išvaduojame nuo galvos skausmo ieškant apmokytų statistų, siuvant uniformas, ieškant ginkluotės ir ekipuotės. Visa tai yra pas mus. Visa tai, plius draugiška bendravimo atmosfera ir yra klubas „Grenadierius“.

JOKIOS IDEOLOGIJOS, VIEN TIK ISTORIJA...